Miejsce na rynku dla rozwiązania FemtoCell

PKRM - Pomagamy osiągnąć więcej z dostępnych technologii komunikacyjnych

Miejsce na rynku dla rozwiązania FemtoCell

Miejsce na rynku dla rozwiązania FemtoCell

Olbrzymią zaletą rozwiązania FemtoCell jest pełna współpraca z istniejącą infrastrukturą komórkową. Oznacza to między innymi, że np. połączenie rozpoczęte w zasięgu FemtoCell, będzie bez żadnych zakłóceń kontynuowane w sieci zasadniczej i na odwrót.

Nie mniej istotna jest możliwość zapewnienia bardzo dobrej jakości połączeń wewnątrz obiektów. Użytkownik takiej stacji może udostępnić ją publicznie (dowolnym abonentom komórkowym) lub używać jej wyłącznie dla potrzeb własnych (np. do kontaktów z rodziną).

Aby maksymalnie uprościć instalację tych urządzeń, zostały one wyposażone w mechanizmy autokonfiguracji i autooptymalizacji, co oznacza, że abonent musi jedynie podłączyć zasilanie oraz łącze internetowe. Stacja FemtoCell sama dokonuje skanowania otoczenia (m. in. ustala jakie stacje bazowe oraz inne komórki FemtoCell znajdują się w pobliżu i na jakich częstotliwościach nadają w celu ustalenia optymalnych parametrów pracy. Jeśli warunki się zmienią (np. sąsiad zza ściany uruchomi swoją stację FemtoCell), parametry są automatycznie korygowane w celu zachowania najlepszej jakości połączeń i uniknięcia zakłóceń.
Rozwiązanie FemtoCell, oprócz zapewnienia zasięgu w miejscach, gdzie jest z tym problem, powoduje również odciążenie sieci zasadniczej, dzięki czemu znika problem blokowania sieci z powodu wyczerpania zasobów radiowych. W przypadku, gdy połączenia użytkowników sieci głównej są odrzucane ze względu na przeciążenie sieci, użytkownik stacji FemtoCell może nadal uzyskać połączenie. Korzyść jest oczywista - zarówno dla abonenta, jak i operatora.

W rozważaniach na temat FemtoCell nie można zapominać o pozostałych korzyściach, jakie niesie ta technologia – w szczególności o szerokiej gamie aplikacji, których wykorzystanie byłoby niemożliwe w klasycznej sieci.

Artykuł pochodzi z serwisu http://news.webwweb.pl i jest dostępny w pełnej wersji pod tym linkiem.