Alcatel-Lucent liderem w dziedzinie rozwiązań Femto

PKRM - Pomagamy osiągnąć więcej z dostępnych technologii komunikacyjnych

Alcatel-Lucent liderem w dziedzinie rozwiązań Femto

Alcatel-Lucent liderem w dziedzinie rozwiązań Femto

Alcatel-Lucent poinformował o uzyskaniu już dwunastego w okresie zaledwie trzech miesięcy kontraktu na rozwiązania Femto. Jest to kolejny dowód, że firma osiąga coraz większe sukcesy i ma silną pozycję na światowym rynku małych komórek (ang. small cells). Alcatel-Lucent uzyskuje stabilną pozycję największego dostawcy kompleksowych rozwiązań Femto/małych komórek. Aktualnie uczestniczy w ponad 20 testach i ma zawartych 14 umów dotyczących wdrożeń komercyjnych.

Jedna z umów komercyjnych wiąże się z wyborem Alcatela-Lucenta przez Vodafone Group jako preferowanego dostawcy rozwiązań do ogólnokrajowej usługi Femtocell w Wielkiej Brytanii, której wdrażanie już się rozpoczęło.

Rozwiązanie Small Cell Alcatela-Lucenta zawiera wiele innowacji Bell Labs związanych z sieciami samoorganizującymi się (ang. self-organizing networks — SON), które znacznie obniżają koszty operacyjne, a jednocześnie zwiększają wydajność sieci. Technologia SON nie tylko zapewnia automatyczną konfigurację urządzeń Small Cell Alcatela-Lucenta po włączeniu zasilania, lecz także umożliwia małym komórkom (ang. small cell) okresowe monitorowanie, uaktualnianie i optymalizowanie swoich wykazów urządzeń znajdujących się w otoczeniu i parametrów przełączania, co zmniejsza liczbę błędów przełączania nawet o 80%. Dzięki technologii SON rozwiązania Small Cell Alcatela-Lucenta mogą także ciągle dostosowywać moc transmisji do otaczającego środowiska, co gwarantuje najlepsze możliwe pokrycie.

Według raportu z najnowszego badania firmy Infonetics Research specjalizującej się w analizach rynku — „4G Strategies: Global Service Provider Survey” (Strategie 4G: ogólnoświatowa ankieta wśród operatorów) — operatorzy są bardzo zainteresowani wdrażaniem usług Femtocell. Dotyczy to zwłaszcza komórkowych stref domowych opartych na technologii 3G Femtocell — 36% respondentów już oferuje takie usługi, a 82% planuje ich wdrożenie do 2014 r.

-Jako jeden z pierwszych producentów oferujących tę technologię, który wprowadził na rynek rozwiązanie Femtocell już przeszło pięć lat temu, Alcatel-Lucent ma duże możliwości pomagania operatorom sieci komórkowych w wykorzystaniu tej nowej szansy rynkowej — mówi Richard Webb, dyrektor ds. analiz w dziale urządzeń WiMAX, mikrofalowych i mobilnych firmy Infonetics Research.

-Modelowanie wykonane przez Alcatel-Lucent Bell Labs pokazało, że przesłanie bitu przez małą komórkę (ang. small cell) może być nawet 100-krotnie tańsze niż przez dużą stację bazową. Małe komórki umożliwiają szybsze i tańsze zwiększenie przepustowości. Powinny one stać się podstawowym elementem przy zwiększaniu przepustowości sieci bezprzewodowych i przechodzeniu na bardziej inteligentne sieci — dodaje Wim Sweldens, szef działu rozwiązań bezprzewodowych Alcatela-Lucenta. -Rynek małych komórek szybko się rozwija i obecnie wchodzi w kolejną fazę, w której przewidywany jest znaczny wzrost w obszarze usług komercyjnych i dużych wdrożeń do końca 2010 r. Alcatel-Lucent jest liderem w tej dziedzinie, czego dowodzą ostatnio zdobywane kontrakty — średnio jeden na tydzień.

Źródło: Alcatel - Lucent