Nawet 5,3 mld dolarów oszczedności rocznie dzięki femtocell

PKRM - Pomagamy osiągnąć więcej z dostępnych technologii komunikacyjnych

Nawet 5,3 mld dolarów oszczedności rocznie dzięki femtocell

Nawet 5,3 mld dolarów oszczedności rocznie dzięki femtocell

Jak przewiduje raport Informa Telecom & Media, w 2013 r. na całym świecie będzie działało 40 mln domowych nadajników komórkowych tzw. femtocell.

Wedle jej analityków 22 mln sztuk tych urządzeń uruchomione zostaną właśnie w 2013 r i kosztować będą branże komórkową ok. 3,7 mld dolarów. Operatorzy potencjalnie mogą na tym oszczędzić do 5,3 mld dolarów rocznie, jeżeli dzięki domowym urządzeniom uda się ograniczyć tempo rozbudowy własnych sieci komórkowych. Ekwiwalentna rozbudowa sieci komórkowych kosztowałaby 9 mld dolarów.

Femtocell, czyli femtokomórka, to urządzenie pozwalające na pełną komunikację za pomocą telefonów komórkowych, zarówno drugiej, jak i trzeciej generacji, o zasięgu ograniczonym do budynku czy nawet pojedynczego pomieszczenia. Jest ona połączona z reszta sieci operatora za pomocą szerokopasmowych łączy internetowych.

Rozwiązania takie wprowadzają sieci komórkowe (Sprint Nextel czy T-Mobile) w USA, a w Europie testuja już operatorzy tacy jak Telefonica, O2, Vodafone i Orange.

Artykuł pochodzi z serwisu www.telepolis.pl i jest dostępny pod tym linkiem.