Czy femtokomórki uratują operatorów GSM?

PKRM - Pomagamy osiągnąć więcej z dostępnych technologii komunikacyjnych

Czy femtokomórki uratują operatorów GSM?

Czy femtokomórki uratują operatorów GSM?

Rozwój telefonii komórkowej generowany jest przez przyrost liczby abonentów, a także ilości transmitowanych danych. W pierwszym etapie telefonia mobilna była wykorzystywana jedynie do okazjonalnych rozmów. Obecnie zmiana przyzwyczajeń i rosnąca liczba abonentów, którzy rezygnują z telefonu stacjonarnego na rzecz komórkowego, zwiększa częstotliwość i wydłuża czas rozmów oraz generuje większe obciążenie sieci.
Jednak to nie rosnąca liczba rozmów spędza sen z powiek operatorów, tylko korzystanie z dostępu do Internetu, w tym do multimediów za pomocą smartfonów. Może to w najbliższym czasie wygenerować ruch kilkakrotnie większy, niż obecnie realizowany.
Ponieważ możliwości transmisyjne stacji bazowych są ograniczone fizycznie, powstanie problem z dostępem do sieci. Jest on już obecnie widoczny w trakcie imprez masowych, ale lawinowy wzrost liczby używanych smartfonów przeniesie problem na duże skupiska ludzi.

Femtokomórki, urządzenia, które rozwiązują ten problem, znane są już od 2005 roku, ale dopiero w 2010 roku zaczęły budzić większe zainteresowanie. Ich działanie polega na zmniejszeniu dystansu jaki sygnał z telefonu musi pokonać drogą bezprzewodową. Jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Wiele takich mikrostacji bazowych zainstalowanych w biurowcach, centrach handlowych itp. znacząco zmniejszy transmisję poprzez tradycyjne stacje bazowe.

Przełom we wprowadzaniu femtokomórek nastąpił w 2010 roku, kiedy to o 300%, w stosunku do 2009 roku, wzrosła liczba operatorów wykorzystujących te urządzenia. Obecnie są one używane, miedzy innymi, przez: Sprint (USA), StarHub (Singapur), Verizon (USA), Vodafone (Wielka Brytania, Hiszpania, Katar, Grecja), AT&T (USA), SFR (Francja), Docomo (Japonia),China Unicom, Optimus (Portugalia), SingTel (Singapur), SoftBank (Japonia), KDDI (Japonia), Movistar (Hiszpania), T-Mobile (Wielka Brytania), Moldtelecom (Mołdawia).

Femtocell in World Map

Na niebiesko zaznaczono kraje, gdzie operatorzy wprowadzili femtokomórki

 

Artykuł pochodzi z serwisu www.salon24.pl i jest dostępny w pełnej wersji pod tym linkiem.